Ograniczanie skutków stresu i traumy personelu medycznego w erze COVID-19

Pandemia COVID-19 spowodowała bezprecedensową presję na systemy opieki zdrowotnej na całym świecie. Ich pracownicy mierzą się z niezwykłymi fizycznymi i psychologicznymi obciążeniami, które wpływają na poszczególne osoby w bardzo zróżnicowany sposób. Przykładowo, na przełomie stycznia i lutego 2020 ponad 50% chińskich pracowników medycznych wykazywało objawy depresyjne, niemal połowa – lękowe, a ponad jedna trzecia cierpiała na bezsenność.

Skuteczne łagodzenie skutków traumy i stresu oraz unikanie „wypalenia” personelu będzie miało zasadnicze znaczenie dla efektywności świadczeniodawców, bezpośrednio wpływając na wyniki leczenia i pracę zespołów.

W odpowiedzi na te wyzwania Siemens Healthineers przygotował strategię wsparcia pracowników medycznych i ich organizacji w budowaniu długofalowej odporności. Współautorem opracowania jest dr James S. Gordon, założyciel i szef waszyngtońskiego Center for Mind-Body Medicine oraz światowy autorytet w dziedzinie stresu pourazowego i chronicznego.

Drętwienie lub mrowienie twarzy – czego może być objawem?

Drętwienie lub mrowienie twarzy może być objawem wielu chorób. Postawienie właściwej diagnozy może być trudne, ale lekarz weźmie pod uwagę również objawy współtowarzyszące.
Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/Medycyna/Diagnostyka-medyczna/Dretwienie-lub-mrowienie-twarzy-jakie-moga-byc-przyczyny

Czy masz uczucie drętwienia lub mrowienia skóry twarzy, a może raczej odczuwasz tę dolegliwość jako uczucie przechodzenia prądu lub pulsowanie? Twoje dolegliwości pojawiają się tylko z jednej strony twarzy? Towarzyszą temu inne objawy, takie jak uczucie ciepła lub zimna, osłabienie, problemy z mową lub wzrokiem, utrata kontroli nad mimiką? To parestezje. Mogą one dotyczyć nie tylko twarzy, ale także kończyn (np. rąk czy nóg). Jeśli występują sporadycznie i w różnych miejscach, raczej nie powinny wzbudzać niepokoju, jeśli jednak pojawiają się częściej i towarzyszą im inne objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Przyczyn pojawienia się tego typu dolegliwości może być bardzo wiele, ale przyjmuje się, że najczęstszym powodem są uszkodzenia nerwów obwodowych lub centralnego układu nerwowego.